Hi, How Can We Help You?

Finlandiya Oturma İzni Almak İçin En İyi 4 Yöntem


Finlandiya Oturma İzni Nasıl Alınır?

Finlandiya’da 90 günden fazla kalmak, yaşamak veya çalışmak istiyorsanız oturma iznine sahip olmanız gerekir. Alacağınız oturma izni sizin ve ailenizin Finlandiya’da yaşama, çalışma, eğitim ve sağlık gibi sosyal haklardan ücretsiz olarak yararlanmanıza imkan sağlar.

Oturma izninden farklı olarak, Finlandiya vizesi ise yalnızca 90 günden az süreli ziyaretler için tasarlanmıştır; örneğin, turist vizesi, aile ziyareti vizesi gibi.

Finlandiya oturma izni başvurusu aşağıdaki gibi farklı gerekçelerle yapılabilir:

 • Fin işveren ile iş sözleşmesi imzalamış olmak,
 • Finlandiya`da Girişimcilik ve ya Start-up Girişimciliği faaliyetlerinde bulunacak olmak,
 • Fin üniversitelerinden eğitim alacak olmak veya
 • Finlandiya’da vatandaşlığı ya da oturma izni olan kişi ile aile birleşiminde bulunmak.

Girişimci ve Start-up kurucusu sıfatlarıyla Finlandiya Oturma izni başvurularınız için METIC Finlandiya Göçmenlik Hizmetleri olarak ihtiyacınız olan tüm desteği size sağlıyor ve oturma izni başvuru sürecinizi baştan sona yönetiyoruz.

Finlandiya’da oturma izniyle 5 yıl yaşayanlar vatandaşlık hakkı kazanıyor!

Finlandiya’da 5 yıl kesintisiz ikamet edildikten sonra, devlet tarafından düzenlenen dil sınavında Fince veya İsveççe dillerinden birinden yeterli puanı almanız koşuluyla, Fin vatandaşlığına başvuru yapmanız mümkündür.

Dil ve kesintisiz beş yıl yaşama koşullarına ek olarak, Finlandiya’da suça karışmamış ve de özellikle devlet kurumlarına olan tüm ödemelerinizi gerçekleştirmiş olmanız gerekir. Aile üyeleriniz de aynı şekilde Finlandiya vatandaşlığı alabilirler. Çocuklarınız için ise 18 yaşına geldikten sonra başvuru yapmak mümkün olabilecektir.

Finlandiya Oturma İzni Finlandiya Oturma izni ve diğer Göçmenlik Hizmetlerimiz dahilinde;

 • Oturma izni başvuru sürecini sizinle birlikte planlıyoruz.
 • İş fikriniz üzerinde çalışıyor, iş planı ve iş modeli hazırlamanızda size yardımcı oluyor, Fin makamlarının standartlarına uygun hale getiriyoruz.
 • Başvurunuza özel evrakları belirliyoruz.
 • Başvurunuz için gerekli yasal, idari belge ve formları hazırlamanızı sağlıyoruz.
 • Finlandiya hükümeti ile yapacağınız mülakatlara sizi hazırlıyoruz.
 • Oturma iznini almanızın ardından, start-up projenize devlet hibe desteği almanıza ya da özel yatırımcı bulmanıza aracılık ediyoruz.
 • Finlandiya’da şirketinizi resmi olarak kurmanıza yardımcı oluyoruz.
 • Finlandiya’ya taşınma ve yerleşme süreçlerinizde size destek oluyor ve gerekli tüm hazırlık ve  de ayarlamaları yapıyoruz.

Finlandiya’da geliştirmek istediğiniz bir iş fikriniz ile Finlandiya oturma izni başvuru sürecinizi hemen başlatmak için Ücretsiz Değerlendirme Formumuzu buradan doldurabilirsiniz.

Finlandiya oturma izni
Tüm başvuru çeşitleri için ön şartlar:
 • Geçerli bir pasaportunuz olmalı,
 • Ülkeye giriş yasağınız olmamalı,
 • Finlandiya'nın uluslararası ilişkileri için bir tehlike teşkil etmemelisiniz,
 • Kamu düzenine, güvenliğine, kamu sağlığına tehlike oluşturmamalısınız.

Finlandiya'da Yaşam

İklim

Finlandiya iklimi diğer birçok ülkeye göre daha soğuktur. Bununla birlikte, sıcaklık farklı mevsimlerde önemli ölçüde değişir. Ancak, Finlandiya çok fazla doğaya sahiptir ve doğanın tadını çıkarmak ve keşfetmek her mevsim mümkündür.

Kültür

Fin kültürü, hayattaki hedeflere ulaşmak için cesaretini ve dayanıklılığını sürdürebilen güçlü, ustaca, kararlı bireyi temsil eden Sisu kavramı üzerine kurulmuştur. Bu kavram etkisini iş ve sosyal yaşamda da göstermiş ve Finlandiya’nın kalkınmasında etkili rol oynamıştır.

Dil

Fince ve İsveççe ülkenin resmi dilleridir. Günlük yaşam için İngilizce genellikle yeterlidir, çünkü birçok Fin dili akıcı bir şekilde konuşur. Vatandaşlığa giden yolda Finceyi öğrenmiş olmak bir ön koşuldur.

Eğitim

Sistemin temel hedefi, ailenin geliri ne olursa olsun herkesin yüksek kalitede eğitim alma konusunda eşit fırsata sahip olması ve aktif birer vatandaş olarak yetişmesidir. Oturma izni tüm göçmenlere eğitim hizmetinden ücretsiz yararlanma hakkı verir.

Finlandiya Oturma İzni Almak İçin Yöntemler

Fin çalışma ortamı ve kültürü, topluma katkıda bulunmak isteyen uluslararası yeteneklere çok sıcak bakmaktadır. Siz de girişimci, start-up girişimcisi ya da iş sözleşmesi ile çalışan olarak Finlandiya çalışma ortamına dahil olabilirsiniz.

Bir işletme kurarak veya Finlandiya’da varolan bir işletmeyi satın alarak oturum izni alabilirsiniz.
Yenilikçi bir iş fikrinizi Finlandiya’da hayata geçirebilirsiniz.

Sözleşmeli Çalışan Olarak

Yeteneklerinize veya eğitiminize göre Finlandiya’da iş bulabilirsiniz.

FİNLANDİYA İçin Ücretsiz

Göçmenlik Değerlendime Formu