March 5, 2022

Finlandiya Kuantum Bilgisayar Teknolojileri Sektöründe Atılım Fırsatları

Teknoloji alanında bir öncü olan Finlandiya kuantum bilgisayar teknolojileri konusunda sunduğu fırsatlar ile dikkat çekiyor.

(c) Jussi Hellsten
www.jussihellsten.com

İlk bilgisayarların ortaya çıkışı 20. yüzyılın ortalarına dayanıyor ve bilgisayarların yaygınlaşması ile birlikte birçok alanda yeniliklerin ortaya çıktığını söyleyebiliriz. Günümüzde oldukça yaygın bir hale gelmiş olan standart bilgisayarların yanı sıra daha gelişmiş teknolojiler üzerine de çalışılıyor. Örneğin kuantum bilgisayar teknolojisi hala gelişmekte olan ve gelecekte birçok alanda uygulamalara sahip olması planlanan teknolojiler arasında. Bu teknolojinin ileride şifreleme, yapay zeka, kimya, biyoloji ve matematik gibi alanlarda ilerleme sağlayacağı düşünülüyor. Dijital alanda yeniliklere ev sahipliği yapan Finlandiya kuantum bilgisayar teknolojileri alanında da girişimcilere müthiş fırsatlar sunuyor. Eğer bu alanda yeni girişim fikirleriniz varsa bu fikirleri Finlandiya’da hayata geçirebilirsiniz. Bunun yanı sıra kuantum bilgisayar teknolojisi alanında yaptığınız çalışmaları rahatlıkla Finlandiya’ya taşıyabilirsiniz.

Kuantum bilgisayar teknolojisi üzerine yapılan çalışmalar 1980’li yıllara uzanıyor. Her ne kadar bu alanda önemli gelişmeler mevcut olsa da, temel olarak kuantum bilgisayar teknolojisi alanının günümüzde teorik seviyede olduğunu söyleyebiliriz. Dolayısıyla bu alan hala yeni girişimler ve yenilikler için oldukça açık bir alan. Tüm dünyada ilgi çeken bir alan olmanın yanı sıra bu alan Finlandiya’da da girişimcilerin ve araştırmacıların ilgisini çekiyor. Teknolojik anlamda bilgili bir nüfusa ve oldukça becerikli bir iş gücüne sahip Finlandiya kuantum bilgisayar teknolojileri alanında girişimciler için ideal yerlerden biri. Matematikten teknolojiye birçok uygulama alanı bulunan kuantum bilişim teknolojisi üzerine yaptığınız çalışmalara Finlandiya’da devam etmeye ne dersiniz?

Finlandiya kuantum bilgisayar teknolojileri alanında özellikle hangi kategorilerde fırsatlar sunuyor?

Çok sayıda farklı sebepten dolayı Finlandiya kuantum bilgisayar teknolojileri konusunda atılımlar yapmak isteyen girişimciler için uygun alanı sunuyor. Öncelikle Finlandiya teknoloji ve bilişim alanlarında oldukça becerikli bir iş gücüne sahip. Dolayısıyla bu alanda girişimler yapmak isteyen şirketler bu ülkede aradıkları yeteneğe ulaşmakta zorluk çekmiyor. Dahası Finlandiya güçlü altyapısıyla teknolojik alanda girişimler için kolaylıklar sunuyor. Bu ülkenin geniş teknoloji ekosistemi hem iş gücü hem de altyapı yönünden şirketlere rahatlıkla faydalanabilecekleri bir ortam sağlıyor. Kuantum bilişim alanında Finlandiya, Ar-Ge hizmetlerinden üretime kadar alanlarda etkili biçimde işleyen bir tedarik zincirine sahip. Tüm bu nedenlerden dolayı Finlandiya birçok teknoloji alanında olduğu gibi kuantum bilgisayar teknolojileri alanında da girişimciler için harika bir ülke. Ayrıca bu alanda farklı kategorilerde oldukça çekici girişim fırsatları mevcut. Bu alanlardan bazılarını ise şu şekilde listeleyebiliriz:

Kuantum çip ölçümü için seyreltici soğutum sistemleri,

Süper iletken çip dizaynı ve simülasyon hizmetleri,

Kullanıcı alanlarına kuantum bilişim sistemleri taşıma ve kurulumu,

Amplifikatörler ve kuantum işlem birimleri için süper iletken elektronik devreler,

Kuantum yazılım ve algoritmalar,

3d entegrasyonu içeren süper iletken devrelerin fabrikasyonu,

Kriyojenik sıcaklıklarda elektronik devrelerin tanımlanması,

Yeni kuantum bilişim, kontrol, başlatım ve okuma planları,

Kriyojenik ölçüm sistemleri,

Kontrol cihazları ve kuantum işlem birimleri.

Finlandiya kuantum bilgisayar teknolojileri alanında farklı kategorileri bir araya getiriyor. Böylelikle bu farklı kategorilerde eş zamanlı olarak gelişmeleri mümkün kılan bir ekosistem yaratıyor. Kamu ve özel sektörlerin yanı sıra akademi de bu ekosistemin içerisinde yer alıyor. Dolayısıyla Finlandiya’da bu alanda gelişmeler bu ekosistemin tüm parçalarının arasındaki işbirlik sayesinde daha etkili bir şekilde gerçekleşiyor. Eğer siz de çalışmalarınızla bu ekosistemin bir parçası olmak istiyorsanız METIC Finlandiya Göçmenlik Bürosu yardımıyla şirketinizin geleceğini Finlandiya’da şekillendirmeye başlayabilirsiniz. Sağladığımız destek sayesinde bu ülkenin kuantum bilgisayar teknolojileri alanında girişimcilere sunduğu fırsatlardan yararlanabilirsiniz.

METIC Finlandiya Göçmenlik Bürosu olarak siz girişimcilere işlerinizi Finlandiya’ya taşırken gerekli desteği sağlıyoruz

Kuantum bilgisayar teknolojileri geleceğin iş alanlarından biri olarak dikkat çekiyor ve birçok girişimci bu alana yöneliyor. Avrupa’nın teknolojik inovasyon merkezlerinden olan Finlandiya kuantum bilgisayar teknolojileri alanında girişimcilere ihtiyaç duydukları kolaylıkları sağlıyor. Siz de bu alanda yaptığınız çalışmaları Finlandiya’da hayata geçirerek eşsiz fırsatlara erişebilirsiniz. Üstelik bunu METIC Finlandiya Göçmenlik Bürosu desteğiyle yaparak sizlere sunmuş olduğumuz çeşitli avantajlardan yararlanabilirsiniz.

Sizlere sunmuş olduğumuz hizmetlerden faydalanarak Finlandiya’da daha çok fırsata erişim sağlayabilirsiniz. Profesyonel desteğimiz ile projelerinizi Finlandiya resmi standartlarına uygun hale getirebilir ve daha kolay bir şekilde projelerinizin onaylanmasını sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra Finlandiya oturma izninizi METIC Finlandiya Göçmenlik Bürosu ile rahatlıkla alabilirsiniz.