Finlandiya Hava Durumu ve Finlandiya iklimi

Finlandiya iklimi diğer birçok ülkeye göre daha soğuktur ve Finlandiya hava durumu anlık değişkenlik gösterebilir

Finlandiya hava durumu ne kadar değişken olsa da ve Finlandiya iklimi ne kadar olsa da doğanın tadını çıkarmak her mevsim mümkündür.

Kış aylarında sıcaklık genellikle sıfır derecenin altında ve ülkenin güneyinde bazı zamanlar -20 dereceye, kuzeyinde ise -30 dereceye kadar düşebiliyor. Bu yüzden genellikle kar yağıyor ve buzlanmalar kaçınılmaz oluyor. Kış aylarında hava genellikle karanlık oluyor ve güneş sabah geç doğup öğleden sonra erkenden batıyor. Hatta Finlandiya’nın en kuzey kısmında güneş birkaç hafta boyunca hiç doğmuyor.

Peki Finlandiya hava durumu böyleyken Finler bu soğukta hayatlarını nasıl devam ettiriyorlar?Finlandiya hava durumu

Finliler için kahve, kış soğuklarının vazgeçilmezidir. Ayrıca saunada güzel bir ter attıktan sonra buzlu suda yüzmek, kendinizi daha canlı ve tazelenmiş hissetmenizi sağlıyor. 

Ülkede üç camlı pencereler kullanılıyor. Bu pencereler soğuğu dışarıda tutmak için tasarlanmışlar ve böylece kapalı ortamlar her zaman sıcak kalabiliyor.

Kar sporları, kayak, snowboard ve kızak aileniz ile birlikte yapabileceğiniz güzel aktiviteler arasında yer alabilir.

Uygun giysiler soğuk havanın tadını çıkarmanıza yardımcı olur. Finlere göre soğuk hava yoktur, yanlış seçilmiş giysi vardır.

İç mekân aktiviteleri en iyi kış aylarında yapılır. Katılmanız ve eğlenmeniz için birçok kulüp sizi bekliyor.

Buz gibi geçen kışın ardından, ilkbaharda karlar erir ve Finlandiya’nın muhteşem doğası tekrar gün yüzüne çıkar. Bitkiler ve ağaçlar yaprak açmaya başlar. İlkbahar serin geçer ama kışa göre daha sıcaktır.

Finlandiya iklimi

Yaz saati uygulaması haziran ve ağustos ayları arasında yürürlüğe konulur. Temmuz ortalama 20 derece ileFinlandiya’nın en sıcak ayıdır. Yaz aylarında güneş geç battığı ve erken doğduğu için yaz akşamları oldukça aydınlık.

Sonbaharda ise hava genellikle serin, yağmurlu ve rüzgarlı. Güneş daha erken batmaya başlıyor ve hava kararıyor. Muhteşem Finlandiya doğasında sonbahar mevsimini sarı, turuncu ve kırmızıya dönen yapraklardan hemen fark edebiliyorsunuz. Metic olarak yeni bir hayata başlamak için sizi Finlandiya’ya davet ediyoruz!