Finlandiya Ev Kiraları ve Barınma

Finlandiya dünyanın en mutlu ülkesi olmasının yanında, yaşanabilecek en güvenli ülkelerden biridir. Finlandiya ev kiraları, fiyatları ve barınma hakkında her şeyi bu sayfada bulabilirsiniz.

Finlandiya’da evler bakımlı ve yıl boyunca sıcaktır. Özellikle apartmanlarda merkezi sistem ısıtma mevcuttur. Ayrıca, evlerin bağlı olduğu ve binalarınbakımlarından sorumlu şirketlerin varlığı sayesinde evler her zaman bakımlıdır. Bir sorun ile karşılaştığınız zaman bağlı olduğunuz firmayı arayarak yardım talep edebilirsiniz. Bu firmalara ve ısınma için ödeyeceğiniz ücret apartman aidatına dahildir.

Evler her zaman kişilerin özel hayatını ön plana alacak şekilde dizayn edilmiştir.  Apartmanların birbirine baktığı, yaşayanların birbirini gördüğü çok nadirdir. Mümkün olduğunca her ev güneye bakacak şekilde konumlandırılır. Her apartman topluluğunun ortak kullanımına açık çocuk parkı bulunur. Hattı bazı yerlerde piknik yapmalık oturma alanları da vardır.

Şehir merkezleri bile doğaya yakındır. Evinizden çıktıktan sonra yürüme mesafesinde bir orman mutlaka bulabilirsiniz. Doğayı seven bir insansanız bu sizin için çok büyük bir kolaylık olacaktır.

Toplu taşıma şehirlerde iyi çalışır. Şehir merkezinde yaşıyorsanız özel araç sahibi olmaya ihtiyaç duymayabilirsiniz. Toplu taşıma biletinizi aylık almanız durumunda da büyük bir kazanç sağlamış olursunuz.

Özel araca sahip olsanız dahi park problemi yaşamazsınız. Şehir merkezinde belediyeden alacağınız aylık park paketi ile evinizin olduğu caddeye veya varsa apartmanınızın otoparkını kullanabilirsiniz. Merkezden uzak alanlarda ise her evin veya aprtmanın mutlaka otoparkı bulunur. Bunun için ise genelde aylık ortalama 10 avro gibi küçük bir ücret ödemeniz gerekir.

Finlandiya’daki gelir farklılıkları diğer birçok ülkeye göre daha düşüktür. Herkes kazandığı kadar vergi öder ve bu sistem gelir farklılıkları oluşmamasına katkı sağlar. Hali hazırda maaşlar da yüksektir ve herkes iyi bir yaşam standardına kolayca ulaşabilir.

Finlerin yaklaşık dörtte biri kiralık evlerde yaşamaktadır. Kiralık evler genellikle apartman blokları halindedir, ancak müstakil bir evi veya teraslı bir evi de kiralayabilmek mümkündür. Kiralar farklı semtlerde farklılıklar göstermektedir. Büyük şehirlerin şehir merkezleri genellikle en pahalı olanlardır.

Finlandiya ev kiraları m2 başına 10 ile 30 Avro arasında değişiklik göstermektedir. Finlandiya ev kiraları iehir merkezlerinde veya yeni yapılan binalarda üst sınıra yakınken, eski veya şehirden uzak yerlerde kira ücretleri daha düşüktür.

Satılık binalar içinse ortalama m2 fiyatı 2.300 Avro’dur. Ancak bu ortalama fiyat binanın konumuna veya ne kadar tadilat gerektirdiğine göre değişiklik gösterir.

Genelde kiraya ek olarak su, elektrik, ev sigortası ve internet için de ödeme yapmanız gerekir. Su kullanımı için ödenecek tutar genellikle sabittir ve evde yaşayan insan sayısına bağlı olarak değişir. Ortalama olarak, evde yaşayan her bir birey için aylık 18-20 Avro arasında su kullanım ücreti kirayla birlikte ödenir. Bunların dışında, arabanız var ise aylık belirli miktar otopark ücreti de ödemeniz beklenebilir.

Apartman tipi dairelerde ısınma ücreti genelde kiraya dahildir ve merkezi ısıtma vardır. Finlandiya’da tipik iç ortam sıcaklığı 21 °C’dir. Normalde evlerde kışın bile ısıyı içeride tutan üç camlı pencereler vardır.

Finlandiya sauna

Evlerde genellikle özel sauna bulunur. Yeni apartman bloklarındaki evlerde de genellikle sauna bulunur. Eski apartman bloklarında sauna genellikle konut şirketinin ortak kullanım alanlarında bulunur ve aylık ücret karşılığında rezerve edilebilir. Finlandiya sauna kültürü hakkındaki detaylı paylaşımımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Fin vatandaşı olmadan da ev sahibi olmak Finlandiya’da mümkündür. Küçük bir miktar ön ödeme ve düzenli gelirinizin varlığı banka kredisi için yeterli olacaktır. Çok küçük faiz oranı ve uzun süreli ödeme ile ev sahibi olabilirsiniz.

Fin evleri hakkında bilinmesi gerekenler:

  • Su basıncı her zaman iyi ve sabittir.
  • Evlerin yalıtımı iyidir. Üç camlı pencereler ve yerden ısıtma çok yaygındır.
  • Hemen hemen her evin veya binanın sakinleri için bir saunası vardır.
  • Fin kilitleri akıllıca tasarlanmıştır, tüm ortak alanları ve kendi evinizin kapısını tek bir anahtarla açmanız mümkündür. Ancak diğer kimse sizin kapınızı açamaz.
  • Evlerde ayakkabı giyilmez. Bazen kapalı .halka açık yerlerde kalın çoraplar bile giyilebilir.
  • Bulaşık kurutma dolapları her evde çok yaygındır.
  • Konut bakım şirketleri bakım ve onarım hizmetleriyle ilgilenir.