Hi, How Can We Help You?

Finlandiya'dan Güncel Haberler

September 14, 2021

Finlandiya Maliye Bakanı: “Finlandiya, kapılarını göçmenlere açmalıdır.”

Finlandiya Maliye Bakanı Annika Saarikko’ya göre; ülkenin ekonomisinin güçlenmesi ve büyümesi için yabancı vasıflı işgücü büyük bir öneme sahip.

Finlandiya’daki demografik zorluklar nedeniyle, emekli ve çalışan  grup arasındaki dengesizlik artmakta, bu nedenle sosyal güvenlik sisteminin işleyişi sekteğe uğramaktadır. Finlandiya Maliye Bakanı Annika Saarikko, istihdama dayalı göçün artırılmasının bu sorunun üstesinden gelmek için en önemli çözüm olduğunu öngörmektedir.

 

Ekonomi ve İstihdam Bakanlığı da daha önce “Finlandiya’nın çalışma çağındaki nüfusu azalıyor ve nüfus artışı yalnızca göçe bağlıç” şeklindeki ifadeleriyle, durumun ciddiyetini ve önemini belirtmiştir.

 

Hükümet ayrıca, istihdam temelli göçü en az iki katına çıkarmak istediklerinin altını çizdi ve bu hedefin, genel olarak istihdamın iyileştirilmesi için kabinenin öncelikli önlemler listesinde yer aldığını belirtti.

 

Finlandiya üniversitelerinden mezun olan yabancıların oturma izni sürelerinin uzatılması da hükümetin yabancıların Finlandiya’da kariyer yapmalarını desteklemek için atmayı planladığı adımlardan biri olduğu belirtildi.