February 5, 2022

Finlandiya İş İmkanları – 15 Başlıkta Finlandiya’da İş Kurun

Finlandiya iş imkanları serimize başlıyoruz.

finlandiya iş imkanları

Finlandiya’da desteklenen 15 İş Alanı

Çeşitli alanlarda girişim yapmayı planlıyorsanız veya halihazırda bir girişiminiz varsa işlerinize Helsinki’de devam edebilirsiniz. Teknoloji, girişim ve iş dünyası alanlarında merkezi bir yere sahip bu harika şehirde şansınızı deneyebilirsiniz. Helsinki’nin gelecek vaat eden girişimcilere ihtiyacı var ve bu girişimcilerden biri de siz olabilirsiniz. Eğer ki iş hayatına Helsinki’de yepyeni v e harika bir başlangıç yapmayı planlıyorsanız 2METIC Finlandiya Göçmenlik Bürosu olarak sizlere yardımcı olmaya hazırız. Talep gören Finlandiya startup alanlarında girişim fikirlerinizi bizim aracılığımızla gerçekleştirebilirsiniz. Evrak işlerine boğulmadan rahatlıkla Finlandiya resmi standartlarına göre projenizi düzenletebilir, onaylatabilir ve Finlandiya’da oturma izni alabilirsiniz. Peki, sizin alanınız hangisi?

 1. Yapay Zeka

 

Yapay zeka tüm dünyada ilgi gören ve gelişmekte olan bir sektör. Hal böyleyken talep gören Finlandiya startup alanlarında yapay zeka da bulunuyor. Üstelik Finlandiya’daki yüksek eğitim düzeyi bu alanda müthiş fırsatlar yaratmasını sağlıyor. Bunun yanı sıra ülkede onlarca yıldır bu alanda birçok araştırma yapılmakta. Şu anda özellikle etik yapay zeka ve gelişmiş yapay zeka teknolojileri büyük rağbet görüyor. Ayrıca yüz ve ses tanıma konularına da ilgi büyük.


 1. Döngüsel Ekonomi

 

Değişen teknolojinin iyi yanları olduğu gibi ne yazık ki kötü yanları da bulunmakta. Örneğin iklim değişimi sorunu günümüzde birçok ülkede en önemli gündemlerden biri. Dolayısıyla iklim değişimine etkili bir çözüm sunan döngüsel ekonomi konusu da ilgi çekiyor. Tabiata duyarlı insanların yaşadığı Finlandiya için de bu alan talep gören startup sektörleri arasında. Yani bu konu üzerine geliştirdiğiniz fikirlerinizi Finlandiya startup girişimlerinizde kullanabilirsiniz.


 1. Siber Güvenlik

 

İnternetin ortaya çıkıp zaman içerisinde yaygınlaşmasıyla birlikte siber güvenlik konusu da önemli bir sektör haline geldi. Şüphesiz siber güvenlik alanı dünya üzerindeki her coğrafyada oldukça önemli konulardan biri. Aynı zamanda siber güvenlik talep gören Finlandiya startup alanları arasında. Özellikle veri koruma, kimlik ve erişim yönetimi ve tespit & tepki konuları dikkat çekiyor.


 1. Veri Merkezleri

 

Günümüzde veri merkezleri sağladıkları çeşitli avantajlardan ötürü dikkat çekmekte. Çünkü veri belki de günümüzün en önemli kaynakları arasında yer alıyor. Bu yüzden rağbet gören Finlandiya startup alanları arasında veri merkezleri teknolojileri de bulunuyor. Hız, güvenlik, istikrar ve sürdürülebilirlik bu alanda önemli faktörler arasında. Eğer ki bunları sağlayacak girişim fikirleriniz varsa, bu fikirleri Finlandiya’ya taşımayı düşünebilirsiniz.


 1. Eğitim Teknolojileri

 

Finlandiya yüksek refah seviyesinin yanı sıra yüksek eğitim düzeyiyle ilgi çeken bir ülke. Çünkü eğitim konusu tüm dünyada olduğu gibi Finlandiya’da da öncelikli bir konu. Dolayısıyla eğitim teknolojileri alanı da desteklenen Finlandiya startup alanları arasında. Eğitim teknolojileri alanında girişim planlarınız varsa bu planları Finlandiya’da gerçekleştirmeye ne dersiniz?


 1. Finansal Teknolojiler

 

Finlandiya gelişmiş teknoloji altyapısına ve canlı bir finansal sektöre sahip bir ülkedir. Dolayısıyla tüm dünyada önemli bir yere sahip finansal teknolojiler alanı önemli Finlandiya startup alanları arasındadır. Bu alanda dikkat çeken teknolojiler arasında blok zincir teknolojileri ve veri analizi gibi alanlar bulunmaktadır. Ayrıca yapay zeka ve siber güvenlik alanları finansal teknolojiler ile bağlantılı alanlardır.


 1. Sağlık

 

Sağlık yalnızca Finlandiya’da değil tüm dünyada en önemli sektörler arasında yerini daima korumaktadır. Buna ilaveten Finlandiya sağlık sektörü açısından girişimcilere yeni fırsatlar sunmaktadır. Özellikle sağlık alanında Finlandiya geniş bir veri havuzuna sahiptir. Ayrıca bu sektör devletin pek çok yönden desteklediği bir sektördür. Kısacası sağlık alanı da önemli Finlandiya startup alanları arasındadır.


 1. Turizm

 

Avrupa ve Asya arasında önemli bir geçiş bölgesi olan Finlandiya büyük oranda ziyaretçi almaktadır. İstikrarlı bir ekonomik ve politik atmosfere sahip olan bu ülkede turizm yönünde çalışmalara talep artmaktadır. Aynı zamanda önemli Avrupa şehirleri arasında bulunan Helsinki turizm yönünden gelişmelere açıktır. Dolayısıyla otel hizmetleri talep gören Finlandiya startup alanları arasında bulunmaktadır.


 1. Bilgi ve İletişim Teknolojileri

 

Finlandiya’nın başkenti olan Helsinki, Avrupa’nın yüksek teknoloji merkezi olma ününe sahiptir. Çünkü bu bölgeden bilgi ve iletişim teknolojileri alanında etkili isimler çıkmaktadır. Buna ilaveten Finlandiya teknolojik inovasyon üretimi konusunda önemli yere sahip bir ülkedir. Üstelik Finlandiya bilgisayar ağları ve iletişim alanlarında birçok araştırmaya ev sahipliği yapmaktadır. Dahası Finlandiya dünyanın en gelişmiş 5g test ağına sahip bir ülkedir. Sonuç itibariyle bilgi ve iletişim teknolojileri dikkat çekici Finlandiya startup alanları arasındadır.


 1. Kuantum Bilgisayar Teknolojileri

 

Finlandiya kuantum bilgisayar alanında dünyada önemli bir yere sahip yeteneklere sahiptir. Bunun yanı sıra Finlandiya bu alanda girişimcilere uygun bir altyapı sunmaktadır. Tüm yönleriyle hala gelişmekte olan kuantum bilgisayar teknolojileri Finlandiya startup alanları arasında bulunmaktadır. Bilgi ve iletişim teknolojileri konusunda önemli bir geçmişe sahip olan bu ülkede kuantum bilgisayar alanında çalışmalara imza atabilirsiniz.


 1. Akıllı İnşaat

 

Önemli Finlandiya startup alanları arasında bir diğeri de akıllı inşaat ve yapı sektörüdür. Her ne kadar hala gelişmekte olan bir alan olsa da bu konuda önemli çalışmalar yapılmaktadır. Finlandiya bu alanda girişimcilere gerçek bir test ve gelişim alanı sunmaktadır. Dahası bu alanda Finlandiya’da kamusal ve özel ortaklarla işbirliği oluşturmak mümkündür.


 1. Akıllı Şehir Sistemleri

 

Akıllı inşaat alanına benzer diğer bir alan da akıllı şehir sistemleridir. Finlandiya’nın başkenti olan Helsinki, günümüzün en fonksiyonel şehirlerinden biridir. Üstelik bu şehir akıllı şehir teknolojisi açısından dünyanın sayılı şehirleri arasında bulunmaktadır. Dolayısıyla akıllı şehir sistemleri, önemli Finlandiya startup alanlarından bir diğeridir. Yetenek ve fırsatlar yönünden sağlam bir temele sahip Finlandiya’da bu alanda çalışmalar yapabilirsiniz.


 1. Akıllı Enerji

 

Akıllı teknolojiler yalnızca bir avuç alan ile sınırlı teknolojiler değildir. Çünkü gelişmekte olan bu teknoloji sistemi çeşitli alanlarda avantajlar sunmaktadır. Günümüzde önemi giderek artmakta olan akıllı teknoloji alanı bunlardan biridir. Bu alanda, hala gelişmekte olan pek çok farklı fırsat bulunmaktadır. Örneğin akıllı şebeke pazarı, sanal enerji santralleri ve enerji yönünden verimli yapılar bunlardan bazılarıdır. Önemli Finlandiya startup alanlarından biri olan akıllı enerji konusunda çalışmalar yapabilirsiniz.


 1. Akıllı Ulaşım

 

Finlandiya için bir diğer önemli girişimcilik alanı da akıllı ulaşım alanıdır. Bahsettiğimiz neredeyse tüm sektörler gibi bu alan da gelişim sürecindedir. Dolayısıyla bu konuda Finlandiya’da çeşitli fırsatlar bulunmaktadır. Örnek olarak otonom sürüş ve paylaşımcı ulaşım bu konuda fırsat sağlayan alanlardan ikisidir.


 1. Akıllı Denizcilik

 

Finlandiya tüm dünyada önemli yere sahip olan bir denizcilik sektörüne sahiptir. Ayrıca bu ülkenin global lojistik yönünden büyük bir yeri bulunmaktadır. Üstelik Finlandiya yalnızca denizcilik alanında değil, bilişim alanında da gelişmiş düzeydedir. Bu yüzden akıllı denizcilik Finlandiya için önemli girişimcilik alanları arasındadır.


Finlandiya İş İmkanlarından Faydalanmak için Metic’e Başvurun

Metic – Finlandiya Göçmenlik Hizmetleri Bürosu, Finlandiya’da iş kurmanız ve buna bağlı olarak oturma izni almanıza yardımcı olur. Fin resmi kurumları tarafından aranılan standartlar doğrultusunda başvurunuzu şekillendirir ve hazırlar. Ücretsiz göçmenlik ön değerlendirmesi için başvurunuzu yaparak hızlıca sürecinizi başlatabilirsiniz. Ön değerlendirme formumuza buradan ulaşabilirsiniz.